Last minute zájezdy Letenky Norsko další země

Počasí a podnebí

Norsko je nejsevernější zemí Evropy, která je obklopena nezamrzlým mořem. Zásluhu na tom mají teplé proudy, které kolem Norska proudí. Teplota těchto proudů nedosahuje subtropických teplot, ale i přesto dostačuje k tomu, aby přístavy nezamrzly. I přes severní polohu Norska je zde obecně podnebí spíše mírné. Průměrná roční teplota se pohybuje od 8°C na západě až k minusovým teplotám, které jsou na severu v horách. Podnebí v Norsku je specifické a liší se od zbytku Skandinávie. Vysoká pohoří Norsko rozdělují a chrání vnitrozemí před srážkami. Proto je na některých místech Norska podobné počasí jako v kontinentální Evropě.

Nejchladnější období v Norsku

Nejchladnějším měsícem roku je zde leden společně s únorem. Teploty se v zimě pohybují kolem -10°C, opravdové mrazy se sice objevují, ale jen na některých místech. Pokud do Norska pojedete v létě, nejlepším obdobím je doba od června do září. Průměrná teplota v létě je sice 17°C, ale na pobřeží můžete zažít i třicítky.

Úhrn srážek

Západní pobřeží má nejvyšší úhrn srážek z celého území (až kolem 3000mm za rok). Na některých místech Norska, která jsou chráněna pohořími, může být roční úhrn srážek jen 300 mm. Ve vnitrozemí může pršet dokonce jen ojediněle. V zimě jsou pravidelné srážky vystřídány nikdy nekončícím sněžením. Teplota moře nikdy nepřesahuje 15°C.

Síla větru a rozdílné teploty na různých místech Norska

Směr a síla větru se mění hlavně v důsledku tlakových front, které se neustále pohybují. Silné větry nejvíce potkáme na pobřeží nebo v horách. Moře společně s větry zařizuje to, že na severojižním tisícikilometrovém úseku jsou poměrně malé teplotní rozdíly. Oproti této skutečnosti se ale v Norsku objevují i drasticky rozdílné teploty. Například v Oslu naměříme v červenci průměrně 18°C, ale v lednu už je teplota jen kolem -4°C. Tato skutečnost je způsobena tím, že mořské proudy na podnebí nemají už skoro žádný vliv.

Polární den a noc

Za polárním kruhem se podnebí mění v subarktické. Léto je zde velice krátké a čím více jsme na severu tím je období nezapadajícícho slunce delší. V zimě naopak slunce nevychází a tak můžete být svědky dlouhé polární noci.

On-line předpověď počasí z Norska

Pokud kliknete, zobrazí se vám podrobná předpověď počasí: Lillehammer-Saetherengen, Norsko Pokud kliknete, zobrazí se vám podrobná předpověď počasí: Bergen, Norsko Pokud kliknete, zobrazí se vám podrobná předpověď počasí: Oslo, Norsko